NIcholas Culpeper, Dzieło astrologiczne

Nicholas Culpeper, „Dzieło astrologiczne”, Przedmowa

Zebrałem w tej pracy i publikuję w niej najważniejsze, starannie wyselekcjonowane aforyzmy astrologiczne używane do odpowiadania na pytania horarne, jak również elekcje i uwagi bardzo przydatne w kwestiach dotyczących wojny, wyruszania w podróż, wznoszenia budynków, zawierania małżeństw itp. i uprościłem je używając prostego i pospolitego języka oraz równie prostych metod tak, by dobrze służyły człowiekowi nawet ze średnim pojęciem o tym. Nie zrobiłem tego ani dla korzyści, ani dla zysku, ani też z próżności – ponieważ tych rzeczy nigdy nie pożądałem i nigdy nie chciałem.

Nicholas Culpeper, „Dzieło astrologiczne”, cz. 5 Przepowiednie i astrologiczne sekrety

Astrolog najpierw spojrzał na władczynię ascendentu i sprawdził, od jakiej planty się oddala. Wenus oddalała się od Słońca, władcy jedenastego domu, które było w domu czwartym. Stąd wiedział, że pytanie dotyczyło kogoś, kogo kochał, bo na to wskazywał dom czwarty. Mogło chodzić albo o ojca, albo o matkę. Ponieważ Księżyc separuje od władcy siódmego domu, który jest domem kobiet, wiedział, że mężczyzna przyszedł zapytać o swoją matkę. A ponieważ Księżyc był w domu podróży, wiadomo było, że sprawa dotyczyła podróży, w którą matka zamierza wyruszyć.

Nicholas Culpeper, „Dzieło astrologiczne”, cz. 4, r. 1 Elekcje budowy lub kładzenia fundamentów

W momencie kładzenia fundamentów niech Księżyc nie będzie w koniunkcji z Saturnem, ani z Ogonem Smoka; niech Saturn nie będzie na ascendencie, ani w czwartym domu, bo będzie złoczynny, a budowa będzie postępowała wolno i zostanie ukończona w dniu Sądu Ostatecznego. Lub nawet jeśli zostanie ukończona i będzie nadawać się do zamieszkania, mieszkańcy domu będą nękani nieustannymi lękami, iluzjami, głupimi zachowaniami, zmartwieniami i będą narażeni na złodziei. Założę się tysiąc do jednego, że budynek w końcu nagle się zawali.

Nicholas Culpeper, „Dzieło astrologiczne”, cz. 3 Elekcje i pytania dotyczące podróży

Ten, kto wybiera się z jakąkolwiek sprawą do króla lub księcia, kiedy Księżyc jest w Wodniku, może zostać przyjęty, ale król nie zwróci uwagi ani na niego, ani na jego petycję. Jeśli Księżyc jest Rybach, król nie zwróci twarzy w jego stronę. Jeśli ktoś prosi o coś kogoś (w granicach rozsądku), kiedy Koziorożec jest na medium coeli i Jowisz w koniunkcji z nim, a Księżyc aplikuje do niego lub gdy Księżyc separuje od niego i aplikuje do władcy ascendentu, lub gdy władca ascendentu aplikuje do Jowisza, osoba ta szybko dostanie, czego pragnie.

Nicholas Culpeper, „Dzieło astrologiczne”, cz. 2, r. 3 Elekcje ślubu

Ascendent to mężczyzna, a siódmy dom to kobieta. Jeśli w tych dwóch domach są dobre planety, oznacza to dla małżonków powodzenie. W obu przypadkach unikaj końca znaku Wagi i początku znaku Skorpiona. Jest to bowiem droga spalona, która nie przynosi niczego dobrego ani w tych sprawach, ani w żadnych innych.

Nicholas Culpeper „Dzieło astrologiczne” cz. 2, Wstęp

I tak Słońce sygnifikuje przejrzystość, a Saturn zachmurzenie, ponieważ Słońce jest wywyższone w Baranie, a Saturn w upadku. Także Jowisz jest wywyższony w Raku, a Mars jest w nim w upadku. Jowisz sygnifikuje sprawiedliwość, a Mars oszustwo. Wenus sygnifikuje śpiew i wesołość, a Merkury filozofię oraz inne sztuki i nauki. I tak planety działają na kilka różnych sposobów w znakach, jak również poprzez koniunkcje i aspekty – i na ich podstawie można zrobić elekcje korzystne dla różnych spraw, co jest po części tym, na czym się teraz skupimy.

Nicholas Culpeper „Dzieło astrologiczne” cz. 4, rozdział 2

Projekt ASTROGutenberg KLASYKA ASTROLOGII ZA DARMO Stowarzyszenie Astrologów w Polsce Nicholas Culpeper DZIEŁO ASTROLOGICZNE CZĘŚĆ 4 Rozdział 2 Elekcje dotyczące ukrytych skarbów Przekład i redakcja: Izabela Podlaska-Konkel 1 Ukryte skarby przynależą do czwartego domu i jego władcy. 2 Jeśli władca…
Read more